Vysoká škola podnikání, a. s. Ostrava > Mateřská a základní škola MONTE > Aktuality > Od září jsme zapojeni do projektu „OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL“

Od září jsme zapojeni do...

Projekt Ovoce a zelenina do škol je projekt Evropské unie. V České republice byl zahájen ve školním roce 2009/2010. Cílovou skupinou projektu jsou žáci prvního stupně základních škol, včetně dětí z přípravných tříd základních škol, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky. 

Kolik bychom měli jíst ovoce a zeleniny?

Již v roce 1991 podala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučení, že by dospělí lidé měli sníst 400-500 gramů ovoce a zeleniny denně, což znamená minimálně pět porcí denně (dvě porce ovoce a alespoň tři porce zeleniny). I děti by měly sníst pět porcí denně, přičemž jedna porce by se jim měla vejít do ruky.

montessori ovoce a zelenina do skol

Proč jsou ovoce a zelenina pro lidské tělo tak důležité?

Ovoce a zelenina dodávají lidskému tělu nespočet vitamínů, minerálů, antioxidantů a je bohatým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny a vody. Navíc zelenina má také nízký energetický obsah. Právě vláknina je pro trávení nesmírně důležitá. Ovlivňuje také různé metabolické regulace, např. metabolismus krevního cholesterolu.

Žádný druh ovoce ani zeleniny neobsahuje všechny důležité živiny najednou. Různé druhy obsahují různý obsah živin, proto bychom měli jíst co nejvíce druhů, abychom byli zdraví. Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny je především důležitou prevencí proti různým onemocněním a v dospělosti jsou to např. srdeční choroby, mrtvice, cukrovka druhého typu nebo obezita či rakovina tlustého střeva.

Co je smyslem projektu?

Cílem projektu je zvýšit u dětí oblibu ovoce a zeleniny, přispět ke změně jejich stravovacích návyků, tím bojovat proti dětské obezitě. Pokud se školáci neseznámí se zdravým životním stylem už v dětství, je pro ně v dospělosti velmi těžké měnit něco, co bylo vytvářeno a udržováno desítky let. Druhotným efektem projektu by mělo být celkové zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny.

Ovoce a zelenina MONTE

Jak to funguje?

V rámci projektu Ovoce a zelenina do škol děti dostávají zdarma zdravé produkty, a to min.  2x měsíčně. Projekt nabízí dětem pestrý sortiment čerstvého ovoce, zeleniny i 100% ovocných a zeleninových šťáv. Vše je bez konzervantů, přidaného cukru, soli, tuků a sladidel. Jsou vybírány produkty prvotřídní kvality, např. nektarinky, pomeranče, blumy, jablka, kiwi, hrušky, mandarinky, kaki, okurky, ředkvičky apod. Děti dostávají také 100% ovocné a zeleninové šťávy, např. jablko, pomeranč, mrkev, jahoda-banán, atd.

Kdo bude našim dodavatelem?

Ovoce a zeleninu nám bude dodávat firma LAKTEA, o.p.s, která je schváleným dodavatelem projektu.

 

Může vás zajímat:

Stravování v naší školce a škole

Ovoce a zelenina do škol (stránka projektu)

Laktea (dodavatel pro MONTE)

 


  • VŠE PODSTATNÉ ZA 5 MINUT!

    Jste tady poprvé? Paráda! Připravili jsme pro Vás mikrostránku, která odhalí vše podstatné o naší škole a školce během 5ti minut. Získáte tak informace: jak k dětem a výchově přistupujeme co budou vaše děti umět jak to u nás probíhá nebo co si o nás myslí naši rodiče Až se s námi seznámíte, vrátíte se […]

    Více informací
  • Chcete prohlídku?

    Chcete prohlídku? Nemusíte čekat na DOD! Stokrát slyšet, jednou vidět! Příjdte i Vy se přesvědčit, že to s výchovou a vzděláním Vašich dětí vážně umíme. Nesídlíme sice v Karolíně, ani nemáme zlaté fasády či kliky, ale máme nejlepší učitele. V kvalitě našich lidí neznáme kompromis, a na tom si stojíme! Budeme se těšit na Vaši […]

    Více informací

Nejnovější videa

Všechna videa