Vysoká škola podnikání, a. s. Ostrava > Mateřská a základní škola MONTE > Aktuality > Dveře tříd otevřené, všude vládne ticho… Jakto?

Dveře tříd otevřené,...

Po chodbě se rozlévá ticho, a dveře tříd jsou přitom otevřené. Ptáte se, jak je to možné? Otázka, která vás napadne, když vstoupíte do naší školky nebo školy. V dnešním článku Vám představíme jednu z hlavních složek naší práce, a to práci s tichem a klidem.

Proč je ticho důležité?

Je to právě práce s tichem a klidem, která vede (nejen) u dětí k rozvoji smyslů a k zjemnění sluchových vjemů. Práce v tichu rozvíjí bystrost sluchu a citlivost na hluk. Děti si samy žádají o ticho. Ticho také vede ke zjemnění pohybové koordinace u dětí (koordinace pohybu, nalezení rovnováhy, harmonie, půvabu, obratnosti, zručnosti, k větší vnitřní disciplíně a k hluboké sebekontrole). V neposlední řadě pak ticho vede ke zjemnění vnímání pocitů – k celkovému zjemnění vnímání, k pocitu a prožitku vnitřního klidu a harmonii.

Jak lze ve škole dosáhnout ticha?

Na úvod musíme říci, že to není vůbec snadný úkol. Náš připravený MONTE učitel ví, že ticha lze dosáhnout uvědoměním si vlastní podstaty ticha a ztišení se nejen navenek, ale i v sobě. Slyšíte denně nutkání až vnitřní hlasy? Začněte jejich ztišením u sebe. Důležitý je vnější i vnitřní pořádek a řád. Proto ve třídách velmi dbáme na úklid a děti musí vracet věci na své místo.

Nejprve však musí děti pochopit, co je to ticho? Různými cvičením na elipse se postupně učí vnímat podstatu ticha. Výsledkem je zjištění, že v tichu vnímáme mnohem více podnětů, slyšíme, to, co jsme dříve neslyšeli, jsme koncentrovanější a vše jako by mělo své kouzlo.

Ticho potřebuje samotu, nebo souhlas mnoha

Jednou z cest, jak přivést děti k tichu je napodobování. Učitelka vede děti ke ztišení se a sama např. sedí tiše. Musí upoutat pozornost dětí a právě jejím pozorováním děti zkouší pozice sezení v tichu napodobovat. Zamezením všem rušivým elementům, šumu, hluku je naše vědomí přivedeno do stavu, kdy je schopno pozorovat i sebemenší pohyb, kontrolovat veškeré dětí v okolních jednotlivostech a dostává se do vnitřního klidu. Najednou si všímáme věcí, kterých jsme si dříve nevšimli.

Proč potřebují děti ticho?

Stejně jako dospělí, i děti se utápí v myšlenkách a v představách. Často na nich vidíme, jak se zadívají „mimo“. Propadají určitému druhu kouzla, až by se dalo se říci, že se ztrácejí v myšlenkách (psychologie označuje tento stav jako denní snění). V tomto stavu je nic nevyruší, ani sebevětší hluk. K uvědomělému prožívání a učení dětí také potřebují ticho, zejména, aby se mohly soustředit na práci. Právě práce v tichu rozvíjí u dětí tzv. vyšší sféry vnímání a koncentraci. Tím je také rozvíjeno dětské myšlení a schopnost odhadování. Díky prožitku si tak naše děti více pamatují.

Cvičení ticha rozvíjí sociální vnímání a utváří kolektiv

Při cvičení ticha je důležité, aby byla kolektivně naladěna celá třída. Není li kolektiv ve shodě, je ticho „prolomeno“. Společnými cvičeními ticha se děti učí tzv. sociální shodě a empatii.  K tomu nám ve třídě také slouží tzv. zvoneček ticha. Tím si děti samy říkají třídě o ticho. Je to právě cvičení ticha, kterým je dítě „konstruováno jako psychická bytost“.

 

Zkuste si to sami… zklidněte se, „vypněte“ a zaměřte se na ticho… co slyšíte?

 

Může vás zajímat


  • VŠE PODSTATNÉ ZA 5 MINUT!

    Jste tady poprvé? Paráda! Připravili jsme pro Vás mikrostránku, která odhalí vše podstatné o naší škole a školce během 5ti minut. Získáte tak informace: jak k dětem a výchově přistupujeme co budou vaše děti umět jak to u nás probíhá nebo co si o nás myslí naši rodiče Až se s námi seznámíte, vrátíte se […]

    Více informací
  • Chcete prohlídku?

    Chcete prohlídku? Nemusíte čekat na DOD! Stokrát slyšet, jednou vidět! Příjdte i Vy se přesvědčit, že to s výchovou a vzděláním Vašich dětí vážně umíme. Nesídlíme sice v Karolíně, ani nemáme zlaté fasády či kliky, ale máme nejlepší učitele. V kvalitě našich lidí neznáme kompromis, a na tom si stojíme! Budeme se těšit na Vaši […]

    Více informací

Nejnovější videa

Všechna videa